Rury stalowe, armatura stalowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Rury stalowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Pomimo złożonego i długotrwałego procesu tworzenia, istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na stalowe rury wysokociśnieniowe.

Materiał rury wysokociśnieniowej

Najczęściej do produkcji rur wysokociśnieniowych wykorzystuje się stal, niekiedy jest to także miedź i plastik. Przy produkcji wysokociśnieniowych rur stalowych stosuje się konstrukcyjną stal węglową i stopową. W tym przypadku jako materiał wyjściowy stosuje się stal walcowaną na zimno. Dzięki tej dodatkowej obróbce wzrasta wytrzymałość walcowanej stali: w rezultacie lepiej znosi wszelkie procesy rozszerzania i zginania. W przypadku bezszwowych rur stalowych wysokociśnieniowych typu grubościennego, a także wyrobów o znacznej średnicy do ich produkcji stosuje się jedynie walcowanie na zimno.

Zasady stosowania rur wysokociśnieniowych

Armatura wysokociśnieniowa, jaką oferuje nasza firma oferująca konstrukcje stalowe, stosowana jest tam, gdzie wymagania dotyczące rozciągania rur są bardzo wysokie. Jeżeli podczas eksploatacji nie zostaną zachowane niezbędne warunki technologiczne, a uziemienie gotowej konstrukcji zostało przeprowadzone nieefektywnie, znacznie zmniejszy to żywotność stalowej rury wysokociśnieniowej. Bezszwowa rura ze stali wysokociśnieniowej charakteryzuje się ogromną wytrzymałością na rozciąganie. Rurociągi wysokociśnieniowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przesłania materiału w stanie ciekłym lub gazowym. Największe zastosowanie znajdują w przemyśle górniczym, chemicznym, budowlanym oraz hutniczym czy stoczniowym.

Zalety

Promieniowanie UV, podobnie jak wysoka temperatura, nie wpływa na strukturę rur stalowych, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane także na zewnątrz. W przypadku tworzyw sztucznych – przez ich ściany przedostaje się tlen. Ten zaś przyspiesza procesy korozji – metalowych elementów instalacji. Rurociągi stalowe i rury są wolne od tego problemu, dlatego wykonane z nich instalacje cechują się długą żywotnością. Oczywiście chodzi o takie rury, które same zostały zabezpieczone przed korozją.

Badanie

Każdorazowo przed zastosowaniem rury powinny przejść specjalistyczne badanie. Przeprowadza się je za pomocą dwóch metod – hydrostatycznej lub pneumatycznej. W pierwszym przypadku woda jest wykorzystywana jako narzędzie badawcze. W drugim przypadku rolę te pełni powietrze lub dowolny inny gaz, który jest nietoksyczny oraz niepalny.

Jesteś zdecydowany?

Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami