Rurociągi stalowe kołnierzowe – zalety

Kołnierze stalowe to części rurociągów używane do łączenia łączników rurociągów z rurami. Za pomocą stalowego kołnierza można szczelnie połączyć dwie części rury.

Konstrukcja kołnierza stalowego

Konstrukcja stalowego kołnierza przypomina stalowy pierścień, w którym wykonane są otwory do mocowania części do rury lub łączników rurociągu. W środku części kołnierza znajduje się otwór na orurowanie do kołnierza. Średnica otworu kołnierza musi mieć ten sam rozmiar co rura łącząca. Aby przymocować kołnierze do rurociągu, najpierw są one przyspawane wzdłuż krawędzi dwóch rur, a następnie obie części są ściągane razem za pomocą śrub lub kołków. Stalowe części kołnierzowe są podzielone na kilka typów w zależności od projektu i przeznaczenia.

Zalety kołnierza stalowego

Ten sposób, w jaki łączy się rury stalowe, ma wiele zalet. Ogromną zaletą stalowych części kołnierzowych jest to, że są one bardzo trwałe i bardzo dobrze wytrzymują ekstremalne wahania temperatury. Ponadto takie rurociągi kołnierzowe są odporne na korozję i niekorzystny wpływ agresywnego środowiska na korpus produktu, a części stalowe są mniej podatne na rdzewienie. Rury kołnierzowe zapewniają szczelne połączenie rur i kształtek o dowolnej konstrukcji i rozmiarze.

Zastosowanie kołnierzy

Rury kołnierzowe są szeroko stosowane, jeśli chodzi o rurociągi stalowe średniego i wysokiego ciśnienia, wykonane ze stali stopowej. Maksymalna temperatura czynnika roboczego w rurze może dochodzić do + 300 ° C, a ciśnienie nominalne PN 16 kgf / cm2 (16 MPa). Średnica kołnierzy może wynosić od 15 do 500 mm w zależności od średnicy rury użytej przez klienta.

Wykonanie

Aby odpowiednio połączyć rurociągi stalowe sam kołnierz musi zostać wykonany zgodnie z zasadami. Kołnierze są wykonywane przez tłoczenie lub odlewanie. Druga metoda jest mniej pracochłonna, ale przy tej metodzie produkcji możliwe jest tworzenie się porów powietrza w korpusie produktu – może to negatywnie wpłynąć na jego dalszą pracę w przypadku wystąpienia wysokich spadków ciśnienia lub temperatury w systemie rurociągów. Dlatego w głównych rurociągach, gdzie podczas transportu czynnika roboczego powstają ekstremalne warunki, bardziej racjonalne jest stosowanie połączeń kołnierzowych wykonanych metodą tłoczenia na gorąco.

Jesteś zdecydowany?

Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami