Rury stalowe, armatura stalowa – wszystko, co musisz wiedzieć

Podczas budowy czy remontu domu, a także na placu budowy niezwykle ważny jest odpowiedni dobór materiałów. Tyczy się to także instalacji. W większości przypadków optymalnym wyborem są rury stalowe czy armatura stalowa.

Rodzaje elementów stalowych

Rury stalowe czy rurociągi stalowe występują w dwóch odmianach. Pierwsza to tak zwana stal ocynkowana, stosowana przede wszystkim w instalacjach wodnych. Drugi rodzaj rur wykonany jest natomiast ze stali czarnej, nadającej się do stworzenia systemu gazowego. Rury stalowe cechuję duża odporność. Wysokie temperatury nie mają wpływu na strukturę stali. Rzadko ulegają odkształceniom – inaczej niż elementy wykonane z tworzyw sztucznych – te cechują się na przykład niskimi temperaturami topnienia. Należy też zauważyć, że stal nie rozszerza się pod wpływem ciepła. W tym przypadku ma przewagę nad elementami miedzianymi i sztucznymi. Wszystko to sprawia, że rury stalowe i rurociągi stalowe bardzo często wykorzystywane są w ramach wodnych instalacji wysokotemperaturowych. Wytrzymałość elementów stalowych Produkcja konstrukcji stalowych jest ukierunkowana na przypadki, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Rury stalowe i inne elementy wykonane z tego materiały są wytrzymałe oraz twarde. Odporne na ściskanie, zaginanie oraz rozciąganie. Wszystko to wpływa na długą żywotność tych elementów, a także na fakt, iż nie wymagają one stosowania wielu podpór, nawet w przypadku szczególnie długich odcinków.

Cena elementów stalowych

Armatura stalowa czy rurociągi stalowe są znacznie tańsze od miedzianych (o ok. 40%). Choć są nieco droższe od materiałów sztucznych, to cena jest niewiele większa, przy większych zaletach stali. Przy niewielkim nakładzie środków, możemy uzyskać naprawdę trwałą instalację, odpowiednią do zastosowania nawet w najtrudniejszych warunkach.

Uniwersalne zastosowanie

Promieniowanie UV, podobnie jak wysoka temperatura, nie wpływa na strukturę rur stalowych, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane także na zewnątrz. W przypadku tworzyw sztucznych – przez ich ściany przedostaje się tlen. Ten zaś przyspiesza procesy korozji – metalowych elementów instalacji. Rurociągi stalowe i rury są wolne od tego problemu, dlatego wykonane z nich instalacje cechują się długą żywotnością. Oczywiście chodzi o takie rury, które same zostały zabezpieczone przed korozją.

Jesteś zdecydowany?

Jeśli chcesz dołączyć do grona naszych zadowolonych klientów skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami